دات نت نیوک

اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه نمایشگاه یاد یار مهربان:

سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورهاست/ کتاب خوب در دسترس مردم قرار بگیرد

28 دی 1394 20:52 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورهاست/ کتاب خوب در دسترس مردم قرار بگیرد


 
علی جنتی در مراسم گشایش سیزدهمین نمایشگاه و جشنواره یاد یار مهربان، سرانه مطالعه را یکی ازشاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها عنوان کرد و گفت: کتاب‌های خوب باید هرچه بیشتر در دسترس مردم قرار بگیرند.
  
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیزدهمین نمایشگاه و جشنواره یاد یار مهربان صبح دوشنبه 28 دی‌ماه با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن‌ همایش‌های برج میلاد افتتاح شد.

علی جنتی در این همایش گفت: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه‌یافتگی یک کشور، سرانه مطالعه مردم آن است. به همین دلیل است که پیدا کردن ریشه‌های مطالعه نکردن مردم و درمان آن باید از مهم‌ترین برنامه‌های نهادهای مؤثر در توسعه کتابخوانی کشورمان باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه در گام نخست باید شوق مطالعه را در قلب جامعه و به‌ویژه در میان کودکان و نوجوانان برانگیزانیم. دستیابی به این هدف نیازمند برنامه‌ریزی است.

وی اظهار کرد: کتاب میراث گرانبار فرهنگ اسلامی و پیام‌آور آگاهی و دانایی است. کتاب مانند نسیم بهار، روح را طراوت می‌بخشد و اگر از خوبی، زیبایی و راستی‌ها بگوید، درخت زندگی پُربار و محکم خواهد شد. کتاب قدمتی به بلندای تاریخ دارد و هرگاه تاریخ جامعه‌ای از کتاب و خواندن گفته، آن جامعه سعود کرده و افتخارهای بی‌شماری آورده است.
 
علی جنتی بیان کرد: کتابی که مخاطب نداشته‌باشد یا به مخاطبان معرفی نشود، از گردونه مطالعه خارج خواهد شد و نویسنده و پدیدآورنده‌اش نیز انگیزه خود را از دست خواهند داد. کتابی باید در دسترس مخاطب قرار گیرد که با علاقه و سطح درک و توانایی‌هایش تناسب داشته باشد. کتابی که برای مطالعه انتخاب می‌کنیم باید مناسب با قدرت درک و فهم‌مان باشد تا وقتی می‌خواهیم آن را بخوانیم بتوانیم دستاورد تازه‌ای به دست آوریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: کتاب نباید در تاریکی قفسه‌ها و انبارها محبوس شود زیرا وقتی ارزش‌آفرین است که در دست مخاطب قرار گرفته، ورق بخورد و واژه‌هایش را با سخاوت به خوانندگانش ببخشد. بدون تردید کسانی که در راه ترویج مطالعه و کتابخوانی گام برمی‌دارند ماجورند و اجرشان به هیچ عنوان کمتر از کسانی نیست که در اطعام و پوشش نیازمندان، نیت و فعل خیر دارند.
وی با بیان این‌که اگر روزی اهل مطالعه و عضو کتابخانه شدن به عادت روزانه ایرانیان و ارزشی قابل احترام تبدیل شود، آن روز موفقیت حقیقی ما در ترویج نهضت کتابخوانی خواهد بود، گفت: تقویت بخش کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی و تجهیز کتابخانه‌های مدارس همراه با بومی‌سازی روش‌های رایج در دنیا و استفاده از راهکارهای متناسب با فرهنگ ملی و دینی، زمینه ارتقای فرهنگ کتابخوانی و اهل کتابخانه شدن برای عموم مردم به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان خواهد بود.
جنتی با بیان این‌که در گام دوم باید شمارگان و نوبت چاپ کتاب‌های مفید برای عموم مردم افزایش یابد توضیح داد: کتاب خوب باید در دسترس مردم قرار گرفته و به نحو مطلوب معرفی شود. این کالای ارزشمند باید به سبد اقتصادی و فرهنگی خانواده وارد و جزو لاینفک شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش، نمایشگاه و جشنواره «یاد یار مهربان» را فرصت مغتنمی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه عنوان کرد.

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.