دات نت نیوک

اخبار

شهردار تهران:

ورود سرمایه به لوازم آرایشی ۲۵ برابر حوزه کتاب است

28 دی 1394 21:47 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
 ورود سرمایه به لوازم آرایشی ۲۵ برابر حوزه کتاب است


شهردار تهران گفت: امروز تمام سرمایه در حوزه کتاب ۸۰۰ میلیارد تومان است، در حالیکه سرمایه در لوازم آرایشی ۲۰ هزار میلیارد تومان است.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در افتتاح سیزدهمین نمایشگاه «یاد یار مهربان» گفت: با همه وجود بر این باورم که اگر یک روز مسئولان تصمیم بگیرند که برای یک دهه با همه فراز و نشیب‌های کشور تمرکز بر دو وزارتخانه آموزش و پرورش و آموزش عالی باشد و با یک برنامه مشخص و مدون این دو مجموعه را پیش ببریم، این دهه نقطه عطف ما خواهد بود برای یک جهش بزرگ در کشور و تحقق پیشرفت و عدالت.
شهردار تهران افزود: اگر مشکلات آنقدر زیاد بود که حتی وزارت آموزش عالی کنار بگذاریم و صرفا بر وزارت آموزش و پرورش تمرکز کنیم، باز هم شاهد تحول در کشور خواهیم بود و می‌توان کشور را در همه ابعاد پیش برد.
وی اضافه کرد: هر تحولی که بخواهد شروع شود آغازش آموزش و پرورش است و کم‌هزینه‌ترین و کوتاهترین زمان هم همین است.
قالیباف تصریح کرد: بعد از دفاع مقدس ۳۰ سال زمان را از دست دادیم، در حالیکه در مقاطع مختلف می‌توانستیم تصمیماتی بگیریم که محقق نشد. جامعه ما در طول تاریخ نشان داد در هر قرون که توجه به علم داشته‌ایم و سرمایه‌گذاری در این زمینه صورت گرفت، افتخار جوامع انسانی و دنیا شدیم.
شهردار تهران با بیان اینکه اقتصاد از بعد منبع‌محور و تکیه بر منابع طبیعی دیگر جواب نمی‌دهد، گفت: امروز کشورهایی پیشرفت کرده‌اند که اقتصاد دانش‌بنیان را مبنای کار خود قرار داده‌اند. باورهای دینی هم به ما تاکید می‌کند که باید در این مسیر حرکت کنیم.
وی با اشاره به پنجره جمعیتی ایران گفت: ایران در حال حاضر بهترین پنجره جمعیتی را دارد. ۷۰ درصد جمعیت ما بین ۱۵ تا ۶۰ سال هستند. اگر از این منبع بزرگ انسانی غفلت کنیم، این سرمایه قابل تکرار نیست. قالیباف با اشاره به برخی اقدامات شهرداری در زمینه کتابخوانی گفت: در حال حاضر تهران ۳۷۰ کتابخانه عمومی دارد و بیش از ۷۰ کتابخانه شبانه‌روزی. رشد بالایی در این حوزه داشته‌ایم که حاکی از سرمایه‌گذاری شهرداری در این بخش است، اما به این نتیجه رسیدیم که تغییر در رویکرد ایجاد کنیم و به حوزه مصرف ورود کنیم تا تولید.
شهردار تهران در خاتمه گفت: باید کاری کنیم که خود دانش‌آموز هدف شود و امسال اولین سالی است که جشنواره «یاد یار مهربان» در این مسیر گام گذاشته است.
 یار مهربان و در قالب یک پویش کتابخوانی برگزار خواهد شد.
سید مجید حسینی مدیر عامل موسسه نشر شهر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت برگزاری نمایشگاه یاد یارمهربان اظهار کرد: این نمایشگاه به سبک و سیاق سابق خود در سال جاری برگزار نخواهد شد و بر اساس یک طرح مدون این نمایشگاه تبدیل به پویش کتابخوانی برای دانش‌آموزان خواهد شد.
حسینی افزود: در طرح جدید ساختار این نمایشگاه تبدیل به یک جشنواره شده و در فاز نخست با حضور دانش‌آموزان سال اول متوسطه و در قالب پویش کتابخوانی آغاز به کار خواهد کرد که جزیئات آن به زودی در قالب یک نشست خبری اعلام خواهد شد.
مدیر‌عامل موسسه نشر شهر تصریح کرد: به باور ما تا خودمان را درگیر کار کتابخوانی نکنیم نمی‌توانیم در این مسیر کار تازه‌ای رقم بزنیم. ما حجم زیادی از کتاب‌را هر ساله از طریق این نمایشگاه به مدارس روانه می‌کردیم در حالی که مدارس عملا نه کتابخانه‌ای دارند و نه کتابداری. این اتفاق چیزی نیست جز هدر رفتن بودجه و پولی که قرار بود صرف ارتقاء سطح مطالعه در میان دانش‌آموزان شود.
به گفته حسینی نمایشگاه یادیار مهربان در سال‌های گذشه اگرچه موفق شده بود که سرانه کتاب در مدارس را افزایش دهد اما سرانه مطالعه میان دانش آموزان را تغییر نداده در حالی که این اتفاق از اساس قرار بوده در دستور کار قرار بگیرد. بر همین اساس در نظام جدید برگزاری جشنواره یاد یار مهربان بودجه صرف استفاده از کتاب خواهد شد و نه تولید کتاب.
نمایشگاه کتاب یادیارمهربان  در ۱۳ دوره گذشته خود با همکاری شهرداری تهران و وزارت آموزش و پرورش با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس شهر تهران برگزار می‌شده است. در پایگاه اینترنتی این نمایشگاه بخشی از اهداف برگزاری این نمایشگاه تلاش برای توسعه و ترويج فرهنگ مطالعه و كتابخوانی در جامعه، ايجاد رونق و نشاط علمی در مدارس، ارتقای سطح امكانات كتابخانه های مدارس به عنوان بخشی از فضاهای فرهنگی شهر تهران عنوان شده است.

 

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.