دات نت نیوک

اخبار

شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد

03 آبان 1395 10:05 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد

آیین افتتاحیه شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد در حالی برگزار شد که ایران امسال مهمان ویژه این نمایشگاه است.
 شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، آیین افتتاحیه شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد عصر یکشنبه (دوم آبان‌ماه) در پایتخت صربستان برگزار شد.

در این آیین که با حضور جمعیت زیادی از مردم صربستان در کنار مسئولان و نویسندگان و ناشران برگزار شد، «ایوان نگریشورات» رییس مؤسسه ادبیات صربستان با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب، اظهار کرد: جهان پیچیده‌ترین کتاب ممکن است که باید آن را مطالعه کرد.

نرگس آبیار، نویسنده و کارگردان سینمای ایران نیز در این آیین با اشاره به اهمیت کتاب در ایران، گفت: ما نویسنده مردمی در ایران هستیم که با کتاب زندگی می‌کنند. هرساله چند میلیون ایرانی از نمایشگاه بین‌المللی کتاب ایران بازدید می‌کنند. در طول همین چهار سال اخیر حدود 300 هزار عنوان کتاب در ایران چاپ شده که حدود 160 هزار عنوان آن نخستین‌بار منتشر شده است.

آبیار در بخشی از صحبت‌هایش با بیان این‌که زنان ایرانی از دهه 20 شمسی قلم به دست گرفتند و نوشتن را آغاز کردند، بیان کرد: امروزه در ایران در کنار هر پنج نویسنده مرد، سه نویسنده زن وجود دارد.

وی مسئولان نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد و ناشران صربستان را به حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ایران دعوت کرد و گفت: این نمایشگاه هر ساله با حضور تعداد زیادی از نویسندگان و ناشران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

بعد از سخنرانی‌ها و اجرای موسیقی، برای افتتاح غرفه ایران برنامه ویژه‌ای درنظر گرفته شده بود. در این بخش نقالی شاهنامه توسط بانوان هنرمند ایرانی و اجرای موسیقی ایرانی با حضور مسئولانی از دو کشور برگزار شد.

«ولادان ووکوساولیویج» وزیر فرهنگ و رسانه صربستان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امیرمسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، مجید فهیم‌‌پور، سفیر ایران در صربستان، رئیس جامعه العلماء صربستان، راسم لیانیچ، وزیر جهانگردی صربستان، محسن سلیمانی، رایزن فرهنگی ایران در بلگراد، محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان، عامری، رایزن فرهنگی ایران دربوسنی و مهرداد آگاهی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمله مسئولان حاضر در این آیین بودند.

وزیر فرهنگ صربستان با همراهی مسئولان ایرانی از بخش‌های مختلف غرفه ایران بازدید کرد و با برخی هنرمندان و ناشران حاضر به گفت‌وگو پرداخت.

«ولادان ووکوساولیویچ» در پایان این دیدارها با تمجید از فرهنگ و هنر ایران، بر گسترش همکاری‌های فرهنگی با ایران تأکید کرد.

انتشارات بین‌المللی الهدی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجمع ناشران دفاع مقدس، بنیاد سعدی، آژانس ادبی نوروز، انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، انتشارات علمی و فرهنگی، انتشارات جامعه‌المصطفی، کتاب‌های ایرانشناسی، ادبیات معاصر، کتاب‌های کودک و نوجوان؛ صنایع دستی و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به همراه نمایش آثار هنرمندان ایران از جمله تصویرگری، خوشنویسی و مینیاتور و تذهیب از بخش‌های مختلف غرفه ایران در شصت و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد هستند.

همچنین مصطفی مستور، نویسنده، فرهاد حسن‌زاده، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، الهه خاتمی، خوشنویس، فریده تطهیری‌مقدم، مینیاتوریست و تذهیب‌کار، مژگان شیخی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، مهرزاد دانش، منتقد سینما و دبیر هیأت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسیم مرعشی، نویسنده و تصویرگرانی شامل مهشید دارابی، سحر میرحسینی، سحر خراسانی و راحله برخورداری از جمله مهمانان ایرانی حاضر در نمایشگاه کتاب بلگراد هستند.

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.