دات نت نیوک

اخبار

صلاحی: فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را در میان شهروندان نهادینه کنیم

04 آبان 1395 11:45 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
صلاحی: فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را در میان شهروندان نهادینه کنیم

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در میان شهروندان به‌عنوان یک ضرورت یاد کرد و نقش خانواده‌ها، آموزش‌وپرورش و سازمان‌ها را در ایجاد انگیزه و احساس نیاز به کتاب و کتاب‌خوانی مهم دانست.

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمود صلاحی رئیس هیئت مدیره و رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و از اعضای شورای سیاست‌گذاری بیست و چهارمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری در گفتگو با ستاد خبری هفته کتاب درباره فرهنگ مطالعه در بین ایرانیان بیان کرد: موضوع کتاب در جوامع پیشرفته‌ی بشری و همچنین کشورمان یک موضوع اصلی و جدی است و توجه زیادی را به خود معطوف کرده است و شاید دلیل این امر، دوران اطلاعات و آگاهی باشد که در آن حضور داریم و از ویژگی‌های این عصر این است که افراد می‌توانند اطلاعات را آزادانه منتقل کنند و دسترسی سریع و علمی داشته باشند که قبلاً ممکن نبوده است.

صلاحی در ادامه افزود: سرانه مطالعه در کشورها به رشد فرهنگی آن‌ها و به طور گسترده‌تر به توسعه‌ی انسانی در هر کشور مربوط می‌شود. به این معنا که هر چه سرانه‌ی مطالعه بالاتر باشد آن کشور از رشد فرهنگی بالاتری برخوردار است. در حال حاضر انواع مختلفی از کتاب وجود دارد که باعث می‌شود کتاب‌خوانی آسان‌تر شود. انواع مختلف کتاب به انسان این امکان را می‌دهد که در مکان‌های مختلف بتواند به مطالعه‌ی کتاب بپردازد. تکنولوژی‌های جدید این امکان را فراهم کرده تا انسان بتواند از تمام ساعت‌های زندگی‌اش استفاده کند و هیچ ساعتی را به بطالت نگذراند.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با تأکید بر سرانه‌ی مطالعه‌ی کشورمان افزود: دانستن و آگاهی و به عبارتی فرهنگ مطالعه در دنیای امروز حرف جدی را می‌زند و البته ما در ایران هم مأیوس نیستیم چون روز به روز مردم ما بیشتر به کتاب و کتاب‌خوانی روی می‌آورند و اطلاعات و آماری که می‌گوید، سرانه‌ی مطالعه در کشور ما 2 دقیقه است، غیرقابل قبول و غلط است. مثلاً وقتی می‌گویند در ژاپن سرانه‌ی مطالعه خیلی بالاست شاید به این دلیل باشد که حتی خواندن یک اطلاعیه بر روی دیوار هم جزء سرانه‌ی مطالعه در این کشور محسوب می‌شود و در کشور ما هم باید سرانه‌ی مطالعه را این‌گونه محاسبه کنند، باشد که آمار دقیقی در این زمینه منتشر شود.

صلاحی در ادامه گفت: درست است که فضای مطالعاتی در کشور رو به بهبود است ولی با توجه به سابقه‌ی تمدنی و هویت کشورمان تا رسیدن به جایگاه اصلی خود راه زیادی در پیش داریم و لازم به ذکر است که مسئولین برای رسیدن به این هدف می‌توانند اقدامات زیادی انجام دهند؛ مثل چاپ کتاب‌های جیبی، قرار دادن کتاب‌هایی با قطع کوچک در مترو و اتوبوس برای اینکه مسافران تا رسیدن به مقصد بتوانند آن‌ها را مطالعه کنند و علاوه بر این چاپ کتاب‌هایی که هم از نظر فیزیکی و هم محتوایی جذاب باشند.

وی تأکید کرد: رسانه‌ها نیز به‌عنوان بازوان قدرتمند نهادهای فرهنگی می‌توانند در زمینه فرهنگ‌سازی، به‌ویژه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی نقش بسزایی داشته باشند.

صلاحی در پایان، نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را در میان شهروندان ضروری خواند و نقش خانواده‌ها، آموزش‌وپرورش و سازمان‌ها را در ایجاد انگیزه و احساس نیاز به کتاب و کتاب‌خوانی و ایجاد رفتاری به نام مطالعه در جامعه، مؤثر و مهم دانست

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.