دات نت نیوک

اخبار

بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها افتتاح شد

صالحی‌امیری: رسانه‌ها چراغ‌ روشنی برای دستیابی به توسعه و پیشرفت هستند / مطبوعات به نظام رسانه‌ای نیاز دارد

14 آبان 1395 14:48 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
صالحی‌امیری: رسانه‌ها چراغ‌ روشنی برای دستیابی به توسعه و پیشرفت هستند / مطبوعات به نظام رسانه‌ای نیاز دارد

سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات به اهمیت جایگاه رسانه‌ها پرداخت و گفت: بی‌شک مطبوعات و رسانه‌ها چراغ روشنی هستند برای دستیابی به توسعه و پیشرفت و زمانی که این چراغ پرفروغ‌تر باشد، حرکت سریع‌تر خواهد بود.
  صالحی‌امیری: رسانه‌ها چراغ‌ روشنی برای دستیابی به توسعه و پیشرفت هستند / مطبوعات به نظام رسانه‌ای نیاز دارد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با شعار «شفافیت، صداقت» صبح امروز (15 آبان‌ماه) با حضور دکتر حسن روحانی، ریاست جمهوری به شکل رسمی کار خود را در مصلای امام خمینی (ره) آغاز کرد.
  
سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات گفت: صحنه بسیار باارزشی است که امروز جمعیت فرهیخته، همدل و با معرفت رسانه میزبان ریاست محترم جمهور است. به نمایندگی از شما از حضور رئیس‌جمهوری تشکر می‌کنم، چراکه این حضور نشان می‌دهد که وی برای این حوزه اهمیت زیادی قائل است.
  
  وی ادامه داد: بی‌شک مطبوعات و رسانه‌ها چراغ روشنی هستند برای دستیابی به توسعه و پیشرفت و زمانی که این چراغ پرفروغ‌تر باشد، حرکت سریع‌تر خواهد بود. این نمایشگاه مکانی برای گفت‌وگوی فرهنگی میان نخبگان، مدیران و مسئولان اصحاب رسانه است تا درک بهتر و بیشتری از هم داشته باشند و به افزایش اشتراکات خود بپردازند. 
  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور تمامی رسانه در نمایشگاه مطبوعات اظهار کرد: امروز ما بیش از هر زمانی به گفت‌وگو نیاز داریم، چراکه نبود گفت‌وگوهای مناسب می‌تواند باعث بروز مشکلات شود. در این نمایشگاه همه سلایق و اندیشه‌ها حضور دارند و همگی زیر یک سقف به بحث و گفتمان می‌پردازند. به‌نظرم در جامعه‌ای که گفت‌وگو وجود نداشته باشد، انگ‌زنی و تخریب رواج پیدا می‌کند. این نمایشگاه نمادی از گفت‌وگوی فرهنگی است که محصول عملکرد دولت دکتر روحانی است.

وی افزود: شعار و مبنای این دولت رویکرد اعتدالی است و شاید به همین دلیل است که همه رسانه‌ها در این نمایشگاه حضور دارند. اعتدال، عدالت و عقلانیت سرلوحه دولت دکتر روحانی بوده و وظیفه ماست که این موارد را در عرصه رسانه مطرح کنیم. در این گفتمان عقلانیت، انسجام و سازندگی شاخصه‌های پیشنهادی دکتر روحانی در این حوزه بوده است و انتظار می‌رود که اصحاب رسانه این گفتمان را در سطح ملی و فراملی بازتولید کنند.

صالحی‌ امیری با اشاره به اهمیت اخلاق‌مداری گفت: باید واقع‌بین باشیم و واقع‌بینانه عمل کنیم. جوهر قلم دکتر روحانی اخلاق است. اصل اخلاق از اصل انقلاب اسلامی نیز مهم‌تر است و من دوست دارم تفسیر این موضوع را از زبان شخص رئیس‌جمهور بشنوم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در سه سال گذشته اعتمادسازی، شفافیت و نظام‌‌مند کردن رسانه‌ها به عنوان استراتژی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال شده و با همت وزیر بافضیلت ارشاد و معاون مطبوعاتی او، فعالیت‌های رسانه‌ای به ملت گزارش شده است.

وی با اشاره به وضعیت جامعه مطبوعات اظهار کرد: جامعه مطبوعات از انسان‌های قانع، نجیب، صالح، شریف و واقع‌گرایی تشکیل شده است اما باید قبول کنیم که اصحاب رسانه در شرایط بدی به‌سر می‌برند و حیات این جامعه نیازمند توجه و حمایت بیشتر است. امروز اقتصاد مطبوعات نیاز به حمایت خاص رئیس‌جمهوری دارد.

صالحی امیری افزود: حوزه رسانه امروز نیاز به یک نظام رسانه‌ای دارد تا مانند نظام پزشکی و نظام مهندسی مشکلات حوزه را پیگیری کند. این موارد در حال تهیه به‌عنوان یک لایحه است و به‌زودی به مجلس تحویل داده می‌شود تا در آینده شاهد دخالت کمتر دولت در رسانه‌ها باشیم. با تصویب این سازمان بسیاری از مشکلات اصحاب رسانه در چارچوب این سازمان، سامان پیدا می‌کند.
  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اصل شفافیت گفت: اصل گردش آزاد اطلاعات در کشور که قانون آن توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شده می‌تواند به مانند یک برجام داخلی باشد. دولت اصل شفافیت را باور دارد و به نقد رسانه‌ها احترام می‌گذارد و تخریب را کاهنده و کشنده صداقت می‌داند. 

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.