دات نت نیوک

اخبار

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی در تالار وحدت برگزار شد 

صالحی امیری: جاده توسعه فرهنگی از كتاب آغاز می‌شود / لزوم راه‌اندازی کتابخانه‌های موبایلی

24 آبان 1395 12:30 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 1 با 1 رای
صالحی امیری: جاده توسعه فرهنگی از كتاب آغاز می‌شود / لزوم راه‌اندازی کتابخانه‌های موبایلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی در تالار وحدت گفت: مطمئن هستم ما بدون فرهنگ به توسعه نخواهيم رسيد. جاده توسعه فرهنگی از كتاب آغاز می‌شود. بستر و جاده حركت به سمت توسعه فرهنگی كتاب، كتابخوانی و كتابخانه است.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی، دوشنبه 24 آبان‌ماه با حضور سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و دبیر هفته کتاب، حجت‌الاسلام والمسلمین نصراله پژمانفر، نماینده مجلس شورای اسلامی، سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در تالار وحدت برگزار شد.
  
صالحی اميری در این آیین خطاب به حاضران اظهار کرد: با عرض سلام و ادب و اخلاص خدمت شما انسان‌های بزرگ، ‌با فضيلت، با معرفت و با کخلاق كه پيام‌آور خوبی‌ها و زيبايی‌ها و فضيلت‌ها در دوران تلخ و دروغ و فريب و نامردمی‌ها هستيد. 
وی ادامه داد: من امروز به‌عنوان يک كتابدار در جمع شما حاضر شدم تا از نزديک افتخار حضور چند ساله خودم را در اين جامعه بزرگ اعلام كنم. من بزرگترين افتخار خودم را كتابداری می‌دانم. مطمئن هستم شما با من هم‌نوا هستيد كه اگر چه ما در نگاه جامعه ديده نمی‌شويم اما در درون رضايت قلبی داريم كه كتاب هميشه همراه ماست و ما منشأ ارتباط مردم با منابع بزرگ دينی، علمی و اخلاقی هستيم. 
  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مطمئن هستم ما بدون فرهنگ به توسعه نخواهيم رسيد. جاده توسعه فرهنگی از كتاب آغاز می‌شود. بستر و جاده حركت به سمت توسعه فرهنگی كتاب، كتابخوانی و كتابخانه است. توسعه فرهنگی زيرساخت توسعه ملی است. 
صالحی امیری بیان کرد: همه عزيزانی كه در اين جمع حاضر شدند به احترام شما آمدند و اين بدان معنی است كه بزرگان فرهنگ قدر شما را می‌دانند. كتابداران عزيز حضور من در این آیین بزرگداشت، به‌عنوان رئیس هيات امنا و سال‌های قبل به‌عنوان عضو هيات امنا، يک پيام دارد و آن اين‌كه خود را عضو كوچكی از خانواده بزرگ كتابداران سراسر كشور می‌دانم. 
وی با اشاره به این‌که ما بايد دنبال راهكارهای جديدی برای توسعه كتاب، كتابخوانی و كتابخانه باشيم، گفت: برای اين كار اولين اصل اين است كه باور كنيم كتابخانه محيطی بسته برای تحويل كتاب به متقاضيان نيست، بلكه كتابخانه بايد يک مركز فرهنگی باشد. آقای مختارپور در چند سال گذشته عملكرد بسيار موفقی در نهاد كتابخانه‌های عمومی داشتند و به جرأت می‌گويم كه ايشان از موفق‌ترين مديران نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور پس از انقلاب هستند. تقاضای من از ايشان و شما انسان‌های خوب و دلسوز اين است كه حركتی را آغاز كنيد كه كتابخانه در هر جايی كه وجود دارد به كانون فرهنگی تبديل شود، طوری‌كه هر كس نياز به مصرف كالای فرهنگی دارد به كتابخانه مراجعه كند. كتابخانه در كنار مسجد و مدرسه مفهوم پيدا می‌كند و اينها بايد در كنار هم تعريف شوند.  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در كنار اين مسئله وجود توسعه كتابخانه‌های تخصصی می‌تواند بخشی از نيازهای مخاطبان را برآورده كند. عصر، عصر تخصص‌ها است. درست است كه نام اين نهاد، كتابخانه عمومی است اما در دل خود می‌تواند مجموعه‌ای از كتابخانه‌های تخصصی را هم داشته باشد. كتابخانه‌ها نبايد محل انباشت كتاب باشد. كتابخانه بايد مركز مصرف فرهنگی باشد و اين جز با اجتماعی شدن كتابخانه‌ها ميسر نيست. آقای مختارپور گزارشی از منابع كتابخانه‌ها در سال‌های گذشته دادند كه بسيار نگران‌كننده بود. اين آمار به ما نشان می‌داد درصد زيادی از كتاب‌ها در قفسه‌های كتابخانه بدون اينكه خوانده شوند، خاک می‌خورد. اين بدين معنی است كه كتابخانه را اجتماعی نكرديم. بايد نيازسنجی فرهنگی منطبق با فرهنگ بومی و ملی شكل بگيرد و تأمين منابع براساس نيازها انجام شود. 
  
صالحی امیری افزود: نكته مهم ديگر، كتابداری الكترونيک است. ما بايد به سرعت به سمتی برويم كه روش‌های تأمين منابع را تغيير بدهيم. در اجلاس ايفلا 2016 كه من در آن شركت كردم، مصوب شد كه در 2020 يعنی سه سال آينده بايد همه كتابخانه‌های جهان در يک سيستم مجازی (كتابخانه‌های موبايلی) به مشتريان خودشان خدمات بدهند. ما فاصله زيادی با اين هدف داريم، اما كتابخانه‌ها بايد به اين سمت بروند. هر كسی از هر نقطه كشور و هر زمان و مكانی كه اراده كند وارد كتابخانه شود و از روی دستگاه خود كتاب‌های مورد نيازش را مطالعه كند. مطمئنم اين مسئله از ظرفيت شما كتابداران و مديريت اين نهاد بر می‌آيد. 
وی در ادامه گفت: نكته بعدی بحث خلاقيت و نوآوری است. حركت‌های خوبی انجام شده كه قابل تقدير است اما بايد حركت عظيمی در مجموعه نهاد شكل بگيرد كه بتواند خلاقيت‌های بيشتری در توزيع، مصرف و دسترسی به منابع و تعامل با خوانندگان داشته باشد. امروز اينگونه مطرح است كه كتابدار و كتابخانه بايد به سمت مصرف‌كننده بروند و اين ممكن نيست مگر اين‌كه از فضای سنتی حركت كنيم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که تقاضای من از شما كتابداران بزرگوار اين است كه از شبكه‌های مجازی غافل نشويد، افزود: شبكه‌های اجتماعی، فضای مناسبی برای شما فراهم می‌كنند كه هم پيام‌های مناسبی را منتشر كنيد و هم با مشتريان و اعضای كتابخانه ارتباط بگيريد. 
صالحی امیری در پایان عنوان کرد: در انتها بايد بر اين مسئله تأكيد كنم كه من بر اين باور هستم، بايد كرامت و منزلت كتابداران را پاس بداريم و اين قشر مظلوم و محروم و قانع را حمايت كنيم. ما بايد منزلت كتابداران را در عرصه فرهنگی پاس بداريم. كتابداری بايد به‌عنوان يک شغل بافضيلت ديده شود و مسئولان، اين شغل شريف را به رسميت بشناسند. معيشت و امنيت شغلی درخواست اصلی كتابداران است كه در مجموعه هيات امنا برای ثبات و امنيت شغلی، برای توجه ويژه به آنها قدم‌هايی برداشته شده است. ما معتقديم نقطه اتصال در حوزه فرهنگی با متن جامعه، كتابخانه‌ها و كتابداران هستند. اين جايگاه را ارج می‌نهيم و اين قول را می‌دهم در جهت تعالی نهاد و توجه  به كرامت و منزلت شما انسان‌های بزرگوار قدم‌های موثرتری برداريم.

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.