دات نت نیوک

اخبار

دیدار سفیر ایتالیا و معاون فرهنگی وزیر ارشاد با موضوع نمایشگاه کتاب تهران

25 آبان 1395 15:18 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
 دیدار سفیر ایتالیا و معاون فرهنگی وزیر ارشاد با موضوع نمایشگاه کتاب تهران


سفیر کشور ایتالیا در ایران سه‌شنبه (25 آبان‌ماه) همراه با هیأت فرهنگی این کشور با معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد و درباره فعالیت‌ها و اقدامات ایتالیا به‌عنوان مهمان ویژه در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به گفت‌و‌گو پرداخت.
 
به گزارش  روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «مائورو کنچاتوری» سفیر کشور ایتالیا در ایران در دیدار با سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیدارهای مقامات سیاسی دو کشور در یک سال اخیر، اظهار کرد: سیدحسن روحانی و نخست‌وزیر ایتالیا در یک سال گذشته چهار بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند و در این گفت‌و‌گوها همواره سه موضوع مورد تأکید دو طرف قرار گرفته است که عبارتند از فرهنگ، اقتصاد و سیاست.
  
وی با اشاره به اولویت فرهنگ در گسترش تعاملات دو کشور، گفت: فرهنگ، نقطه قوت این رابطه است. ما به دنبال بهانه‌ای بودیم تا این فعالیت‌ها را گسترش دهیم و مهمان ویژه شدن ایتالیا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت را برای این کار میسر کرد. البته باید بگویم که ما با مشکلات مالی و نیروی انسانی مواجه هستیم.
  
«کنچاتوری» با ارائه پیشنهاد ایجاد انستیتوی فرهنگی ایتالیا در ایران بیان کرد: ایجاد این مرکز می‌تواند به تعمیق روابط و ادامه ارتباطات فرهنگی دو کشور کمک کند. یکی از کارکردهای مهم این مرکز فرهنگی، نزدیک کردن نهادهای ایرانی و ایتالیایی برای توسعه روابط دو کشور خواهد بود. البته به حساسیت‌ها در ایران کاملا واقف هستیم و از این‌رو آمادگی کامل داریم تا به این هدف دست یابیم.
  
وی با اشاره به حضور در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: سال گذشته از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید و جنبه‌های مختلف آن را ارزیابی کردیم.

سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به برنامه‌های این کشور برای حضور در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: تلاش خواهیم کرد برخی از نویسندگان معاصر ایتالیایی و تصویرگران کتاب در این رویداد حضور داشته باشند و تبادل‌رایت صورت گیرد و امکان ترجمه دوطرفه فراهم شود.
  
وی ادامه داد: از سوی دیگر درنظر داریم در طراحی غرفه از معماری ایتالیایی استفاده کنیم. همچنین در طول نمایشگاه تلاش خواهیم کرد برنامه‌ها و نشست‌هایی برگزار کنیم و حتی به اجرای موسیقی بپردازیم. البته برخی از این برنامه‌ها می‌توانند در خارج از نمایشگاه در مکان‌های فرهنگی دیگر برگزار شوند.
  
«کنچاتوری» با پیشنهاد ایجاد لوگوی مشترک با هدف انجام فعالیت‌های فرهنگی در ایام پیش از نمایشگاه و در زمان برگزاری نمایشگاه گفت: با توجه به این‌که برخی از فعالیت‌های فرهنگی ما مانند «هفته ایتالیا» اخیرا برگزار شده و تا زمان برگزاری نمایشگاه چندین برنامه دیگر برگزار خواهند شد، پیشنهاد می‌کنیم لوگوی مشترکی طراحی شود تا این برنامه‎ها را به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مرتبط کند. به عبارت دیگر تمامی این برنامه‌ها در زیر یک چتر انجام شوند.
  
سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با تأکید بر گسترش فعالیت‌های فرهنگی میان دو کشور، اظهار کرد: از ابتدا که پیشنهاد ایتالیا به‌عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مطرح شد، به دنبال تعمیق روابط فرهنگی میان دو کشور بودیم تا این‌گونه نباشد که صرفا ایتالیا در ایران یک حضور تشریفاتی داشته باشد. ایتالیا و ایران سابقه تمدنی قابل توجه و مشترکات فرهنگی فراوانی اعم از فلسفه، ادبیات، هنر و معماری با یکدیگر دارند که این دو کشور را بیش از گذشته به هم نزدیک می‌کند.
  
وی افزود: همچنین وجود دو دین ابراهیمی در دو کشور از نظر مذهبی نیز دو کشور را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند. روابط حسنه دو کشور در سال‌های اخیر نیز می‌تواند به گسترش فعالیت‌های فرهنگی دو کشور کمک کند.
  
صالحی ادامه داد: این ارتباطات را می‌توان در سه بازه زمانی تعریف کرد؛ بخش نخست به فعالیت‌ها و برنامه‌ها پیش از برگزاری نمایشگاه مربوط می‌شود، بخش دوم به ایام نمایشگاه ارتباط دارد و بخش سوم نیز اتفاقاتی هستند که ماحصل این برنامه‌ریزی‌ها را پس از برگزاری نمایشگاه نشان می‌دهد.
  
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فعالیت‌های پیش از نمایشگاه با توجه به فرصت باقی مانده باید سرعت بیشتری پیدا کنند. درباره ایجاد لوگوی فرهنگی مشترک نیز می‌توان بررسی‌های بیشتر انجام داد. ما هم به سهم خود آماده هستیم تا برنامه‌ها با کیفیت بهتری برگزار شود. همچنین باید از رسانه‌ها در پرداختن به این رویداد کمک بگیریم تا این اتفاقات پوشش خبری بهتری در رسانه‌ها داشته باشد.
  
وی عنوان کرد: در فعالیت‌های پیش از نمایشگاه باید تلاش شود سرشاخه‌های فرهنگی دو کشور در حوزه‌های فرهنگی و تاریخی شناسایی شوند و در ایام برگزاری نمایشگاه شاهد امضای تفاهم‌نامه‌های متنوع میان بخش‌های فرهنگی دو کشور باشیم. به تعبیر دیگر، باید نقشه ارتباطات فرهنگی از هم اکنون آماده شود و افق این فعالیت‌ها را فقط منحصر به تهران نبینیم، بلکه دیگر استان‌ها و شهرها را نیز می‌توانیم در این رویداد بزرگ فرهنگی مشارکت دهیم. برای مثال در سال 2017 شهر مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و می‌توانیم سمینارها و برنامه‌هایی در رابطه با این موضوع در ایام نمایشگاه در مشهد برگزار کنیم.
  
صالحی با اشاره به بازدید میلیونی مردم از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: خیل عظیم بازدیدکنندگان از نمایشگاه، فرصتی را برای کشور مهمان فراهم می‌کند تا به‌راحتی فرهنگ خود را برای مخاطبان به نمایش بگذارد و ارتباط خود را با مردم ایران بیشتر کند. در کنار مخاطبان عام باید به نخبگان نیز توجه داشته باشیم زیرا این نخبگان هستند که منجر به روابط پایدار فرهنگی خواهند شد.
  
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استقبال از ایجاد انستیتوی فرهنگی ایتالیا در ایران، گفت: این موضوع قابل تأمل است و می‌شود بیشتر روی آن بحث و گفت‌و‌گو کرد و در ایام نمایشگاه آن‌را به بهره‌برداری رساند.
  
در این دیدار، پروفسور «کارلو چرتی» مسئول برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی کشور ایتالیا و نماینده انجمن ناشران ایتالیا حضور داشت. 

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.