دات نت نیوک

اخبار

آمادگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای برپایی دوره آموزشی در هر نقطه کشور

26 آبان 1395 16:52 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 4 با 1 رای
 آمادگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای برپایی دوره آموزشی در هر نقطه کشور

پنجمین دوره منطقه‌ای داستان‌نویسی «آل‌جلال» در حالی در مشهد گشایش یافت که نماینده بنیاد شعر و ادبیات داستانی اعلام کرد: این بنیاد برای برگزاری دوره‌های آموزشی در هر نقطه از کشور آمادگی دارد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، حمید محمدی محمدی در آیین گشایش پنجمین دوره منطقه‌ای داستان‌نویسی «آل جلال» گفت: این دوره‌ها از آذرماه سال گذشته در حاشیه هشتمین جایزه ادبی «جلال آل‌احمد» آغاز به‌کار کرد و ارتباط کسانی که در این دوره و دوره‌های پس از آن شرکت کرده بودند با بنیاد تداوم دارد؛ به نحوی که امروز به جایی رسیده‌ایم که می‌توان به خروجی این دوره‌ها و تربیت نویسندگان داستان‌کوتاه و رمان افتخار کرد. 

مدیر روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی افزود: دوره دوم «آل‌جلال» به درخواست داستان‌نویسان استان خوزستان و به‌صورت منطقه‌ای در اندیمشک برگزار شد. دوره سوم در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران و دوره چهارم در حاشیه جایزه پروین در تابستان امسال برگزار شد. اکنون شاهد برگزاری پنجمین دوره آموزش داستان‌نویسی «آل‌جلال» در مشهد هستیم که ادب‌جویانی از شهرستان‌های مختلف خراسان رضوی در آن حضور دارند. 

وی با بیان این‌که همزمان با برگزاری دوره آل‌جلال در مشهد، برپایی دوره مشابهی در پارس‌آباد اردبیل نیز پیگیری می‌شود، اظهار کرد: بنیاد شعر و ادبیات داستانی این آمادگی را دارد که خیمه آموزشی خود را در هر نقطه از ایران که تقاضایی وجود دارد، برپا کند؛ حتی در دورترین و محروم‌ترین مناطق کشور. 

محمدی محمدی با بیان این‌که چهره‌هایی که به‌عنوان مدرس دوره دعوت می‌شوند، هر کدام نماینده یک سلیقه فکری و ادبی در کشورمان هستند، توضیح داد: استادان این دوره، احسان عباسلو، مترجم، منتقد و کارشناس مکاتب ادبی، عزت‌الله الوندی، شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار، خسرو باباخانی، نویسنده و داور جشنواره‌های معتبر ادبی، علیرضا متولی، نویسنده و دانش‌آموخته روانشناسی کودک، حمیدرضا شاه‌آبادی،‌ رمان‌نویس و مدیر سابق طرح رمان نوجوان امروز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و محمدحسن شهسواری، نویسنده و روزنامه‌نگار هستند.

وی گفت: این استادان و مدرسان، امروز به راحتی در دسترس شما هستند و موقعیتی فراهم شده که می‌توان از دانش و تجربه چهره‌های ادبی کشورمان استفاده کنیم؛ در حالی‌که چند دهه پیش، یک هنرجوی قصه‌نویسی برای ورود به دوره‌های داستان‌نویسی مثل «پیک قصه‌نویسی حوزه هنری» سختی‌های زیادی را متحمل می‌شد و پذیرش ادب‌جویان در این دوره‌ها، بسیار دشوار بود. 

مدیر روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی در پایان یادآور شد: بهترین‌های این دوره با نظر استادان و براساس آثار تولیدی، انتخاب شده و در قالب دوره‌های پیشرفته داستان کوتاه و رمان، زیرنظر استادان هر رشته آموزش می‌بینند.

محمدی محمدی در انتها از پایان دوره پیشرفته داستان کوتاه، زیرنظر داوود غفارزادگان و آغاز دوره پیشرفته رمان‌نویسی زیرنظر احمد دهقان خبر داد. 

در پنجمین دوره آموزش داستان «آل‌جلال» که با حضور 6 مدرس داستان‌نویسی در حال برگزاری است، مباحثی مانند داستان در ایران و جهان، اسطوره سفر قهرمان، آداب نویسنده بودن، تفاوت رمان بزرگسال و نوجوان، بیرون کشیدن داستان از دل تاریخ و چگونه اتفاقات روزمره به داستان تبدیل می‌شود، تدریس می‌شود.

این دوره تا ظهر جمعه در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای مشهد مقدس و با حضور حدود 80 ادب‌جو ادامه دارد. 

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.