دات نت نیوک

اخبار

حاج رضایی: جای کتاب‌هایی مانند «دیوانه‌های فوتبال» خالی بود

17 آذر 1395 11:33 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 1 با 1 رای
حاج رضایی: جای کتاب‌هایی مانند «دیوانه‌های فوتبال» خالی بود

امیر حاج رضایی در نشست نقد و بررسی کتاب «دیوانه‌های فوتبال» گفت: پیش از این در حوزه فوتبال کتاب‌هایی داشتیم که تنها به موضوع‌هایی چون آموزش فوتبال می‌پرداختند و از منظر تحلیل‌های اجتماعی، روانشناسی و... کتابی نداشتیم، اما امروز خوشحال هستیم کتاب‌هایی مانند «دیوانه‌های فوتبال» را در این حوزه نیز داریم که جایش خالی بود و نیاز جامعه است. 
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «دیوانه‌های فوتبال» روز سه‌شنبه ۱۶ آذر با حضور امیر حاج رضایی، کارشناس و تحلیلگر فوتبال، پژمان راهبر، سردبیر سایت خبری ورزش سه و وحید نمازی، مترجم کتاب در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد. 

در این نشست نمازی با اشاره به موضوع کتاب که دربرگیرنده داستان‌های تکان‌دهنده و حقیقی از سخت‌ترین هواداران فوتبال دنیاست، گفت: این کتاب بر اساس سریالی مستند نوشته شده است که نویسندگان آن به ۹ کشور در دو قاره اروپا و آمریکا رفته‌اند و وضعیت هواداران فوتبال را در این کشورها بررسی کرده‌اند. 

وی افزود: همزمان با ترجمه این کتاب بارها آن سریال را نگاه می‌کردم که این مساله در امر ترجمه بسیار به من کمک می‌کرد. بیشتر سعی کرده‌ام راوی باشم تا یک مترجم صرف و به گونه‌ای کتاب را ترجمه کنم که از نحوه نگارش حس‌ها نیز منتقل شود که این مورد در بخش‌های محاوره‌ای کتاب به صورت جذابی اتفاق افتاده است. 
 
وی یادآور شد: در این کتاب با هواداران فوتبالی مواجه می‌شویم که از سران باندهای خلافکاری و از فرماندهان جنایت‌های جنگی چون جنگ منطقه بالکان هستند. پاورقی‌هایی که در کتاب هست، خودم اضافه کردم تا از این طریق افراد غیرفوتبالی هم که دانششان در این حوزه کم است بتوانند با اثر ارتباط برقرار کنند. 

امیر حاج رضایی نیز صحبت‌های خود را بر روی تاثیرات فوتبال روی ایجاد تنش و کاهش و برطرف کردن تنش‌ها و مجادله‌ها بین دو کشور معطوف کرد و اظهار داشت: فوتبال از جمله مقولاتی است که با قدرت خود می‌تواند کاری که دیپلمات‌ها در کاهش تنش‌های بین‌المللی توانایی انجام آن را ندارند، تحقق بخشد و در این زمینه شاهد مواردی در کاهش این تنش‌های بین‌المللی بوده‌ایم که در این زمینه می‌توان به مجادلات ترکیه و ارمنستان اشاره کرد. 

وی افزود: زمانی که این کتاب را مطالعه کردم، دیدم فوتبال با همه حوزه‌ها  ارتباط دارد. نویسندگان با یک سفر هولناک به کشورهای مختلف جان خود را به خطر می‌اندازند و پشت صحنه فوتبال را به نمایش می‌کشند. 

این کارشناس و تحلیل‌گر فوتبال تصریح کرد: این کتاب به گونه‌ای فوتبال ایران را تطهیر می‌کند، وقتی نگاه می‌کنیم که طرفداران فوتبال چقدر نجیب و آرام هستند، در برابر چنین طرفدارانی که در کشورهای دیگر وجود دارند. 
 
حاج رضایی گفت: پیش از این در حوزه فوتبال کتاب‌هایی داشتیم که تنها به موضوع‌هایی چون آموزش فوتبال می‌پرداختند و از منظر تحلیل‌های اجتماعی، روانشناسی و... کتابی نداشتیم اما امروز خوشحال هستیم با تلاش مترجم‌هایی همانند وحید نمازی و عادل فردوسی پور کتاب‌هایی در این حوزه نیز داریم که جایشان خالی بود و نیاز جامعه است.  

وی افزود: کتاب دیوانه‌های فوتبال، کتابی خواندنی و توصیه کردنی است و من خواندن این کتاب را برای مردم جامعه لازم می‌دانم.  

پژمان راهبر هم در نشست نقد و بررسی کتاب «دیوانه‌های فوتبال» تصریح کرد: اساس این کتاب بر همان اساس دوقطبی‌های فوتبال شکل گرفته و در سراسر این کتاب این موضوع را می‌بینیم. 

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در این کتاب به موضوع نقش رسانه‌ها در تهییج و تحریک هواداران فوتبال پرداخته نشده، گفت: این کتاب مربوط به دوره زمانی دهه ۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی است و احساس می‌کنم خود موضوع هواداران به گونه‌ای بوده که نویسندگان ترجیح داده‌اند این مساله را فارغ از بحث‌های رسانه‌ای دنبال کنند. 

سردبیر سایت ورزش سه گفت: پیشنهاد می‌کنم کتابی در مورد هوادران فوتبال کشور خود ما هم نوشته شود و هواداری به عنوان یک حرفه موضوع جالبی است که می‌توان به آن پرداخت. 

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.