دات نت نیوک

اخبار

مهم‌ترین مطالبات اهالی قلم و نشر

فخری‌زاده: افزایش ویترین کتاب در اولویت قرار بگیرد / نقدینگی صنف نشر کُند است

23 آذر 1395 08:42 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
فخری‌زاده: افزایش ویترین کتاب در اولویت قرار بگیرد / نقدینگی صنف نشر کُند است

دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، افزایش ویترین کتاب را یکی از راه‌های ترویج کتابخوانی و تأمین مالی ناشران دانست.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار روز دوشنبه‌ (1 آذر 1395) با اهالی قلم و نشر در هتل انقلاب بیان کرد: «خودِ صنعت نشر و اتحادیه‌ها باید به ما بگویند که کدامیک از مطالبات حوزه نشر در اولویت هستند تا براساس اولویت‌ها انرژی بگذاریم». در این راستا «ایبنا» درنظر دارد ضمن بررسی مسائل، مشکلات و چالش‌هایی که سال‌هاست صنعت مهم و جامعه‌ساز نشر با آن دست به گریبان است، با رویکردی علمی و فنی از منظر کارشناسان حوزه‌های مختلف، به این مهم بپردازد.
  
محمدمهدی فخری‌زاده، دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «ایبنا» اظهار کرد: معتقدم سازمان تأمین اجتماعی باید با حوزه نشر همکاری لازم داشته باشد و به دلیل دیرپرداخت حق بیمه از سوی کارفرما، از تمدید تاریخ اعتبار دفترچه بیمه کارگران تحت پوشش کارفرما سرپیچی نکند، چراکه ممکن است کارفرما در سفر باشد و یا در شرایط جاری، نقدینگی نداشته باشد، بنابراین چرا باید سازمان تأمین اجتماعی برای این‌که حق خود را از کارفرما بگیرد، از کارگران او گروکشی کند؟! این کار، غیرقانونی است و ما بارها با نامه‌نگاری‌های مختلف این موضوع را گوشزد کرده‌ایم، اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. امیدوارم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جدید نسبت به رفع این معضل توجه ویژه داشته باشند.
  
وی ضمن ابراز تأسف از کُند بودن گردش مالی صنف نشر، بیان کرد: در گذشته به ناشران یارانه کاغذ داده می‌شد، اما به دلیل برخی سوء‌استفاده‌ها این یارانه به بخش خرید کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی انتقال یافت. در هشت سال دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد یک سری کتاب‌های خاص از ناشران خاص خریداری می‌شد و به‌ واقع شاهد نوعی بی‌عدالتی در خرید کتاب‌ها از ناشران بودیم. اکنون نیز تا حدودی این بی عدالتی‌ها مشهود هستند.
  
دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ادامه داد: معتقدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید این یارانه را در بخش دیگر صرف کند تا دیگر شاهد این بی‌عدالتی‌ها نباشیم. به‌نظرم می‌تواند راه‌هایی برای ترویج کتابخوانی و تأمین مالی ناشران وجود داشته باشد؛ به‌طور مثال ویترین کتاب را افزایش دهد.
  
فخری‌زاده توضیح داد: اخیرا شنیده‌ام که شورای شهر از طریق بانک شهر برنامه‌ای برای خرید مغازه به‌منظور راه‌اندازی کتابفروشی دارد که اگر صالحی‌امیری به کمک این موضوع بیاید بسیار خوب و پسندیده است، چرا که اکنون نشر کشور با ویترین آن همخوانی ندارد و افزایش تعداد ویترین‌ها باید در اولویت قرار بگیرد. البته دولت می‌‌تواند در این زمینه ورود پیدا کند و برای خرید مغازه وام بدهد البته اجاره مغازه باید به شرط تملیک صورت بگیرد.  

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.