دات نت نیوک

اخبار

کتاب سال آمازون برای نوجوانان به ایران رسید

20 خرداد 1396 14:20 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
 کتاب سال آمازون برای نوجوانان به ایران رسید

  «ماهی روی درخت» نوشته لیندا مولِلی‌هانت با ترجمه مرضیه ورشوساز،از سوی انتشارات پرتقال برای نوجوانان منتشر شده‌ است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه نشر شهر ، این کتاب ماجرای الی نیکرسون است. اَلی یک راز دارد و آن این است که نمی‌تواند بخواند. به نظر او حروف، شبیه سوسک‌های سیاهی هستند که روی دیوار رژه می‌روند. او می‌گوید: اگر وقت داشتم، می‌توانستم بعضی از کلمات را بخوانم، اما وقتی دستپاچه هستم، مغزم مثل یک عالمه خاک اره می‌شود که روی زمین پخش و پلا شده است!!

الی کلاس ششم است و تاکنون توانسته مشکلش را از دیگران پنهان نگاه دارد. او دختری کمرو و تنهاست که توان رویارویی با معلم‌ها و همکلاسی‌هایش را ندارد. در عوض نقاش بسیار ماهریست و در «دفترچه غیرممکن» تمامی‌خواسته‌ها و آرزوهایش را به تصویر می‌کشد و خودش را با نقاشی تخلیه می‌کند.

الی را در مدرسه خنگ و تنبل می‌خوانند اما با ورود آقای دَنیِلز معلم جدید، زندگیش دگرگون می‌شود. او با تکیه بر روش‌های متفاوت، به دور از سیستم خشک «خوانش و پرسش»، با بازی و تست‌های عملی دانش آموزان را محک می‌زند. آقای دنیلز نه تنها در می‌یابد که الی بسیار باهوش است و ذهنی خلاق دارد بلکه این امید را به او می‌دهد که با آموزش صحیح می‌توان مشکلش را که «خوانش پریشی» است حل کند.

داستان به زندگی نوجوانی می‌پردازد که منزوی، غمگین و ناامید است. حضور یک معلم دلسوز زندگی او را  دگرگون می‌کند و اینگونه آینده ای روشن برای او رقم زده می‌شود.

لیندا ماللی‌هانت نویسنده کتاب تجربه شخصی خود را که یک خوانش پریش بوده، به رشته تحریر در آورده است.  

ماهی بالای درخت پرفروش ترین رمان نوجوانان نیویورک تایمز، بهترین کتاب سال آمازون و برنده جایزه اشنایدر بوده است.

رامتین فرزاد به عنوان دبیر «ماهی روی درخت» در مقدمه این اثر نوشته است: «دلم می‌خواهد الی نیکرسون رو ببینم و باهاش کلی حرف بزنم! نمی‌دونم از کی باهام بود، اما من از وقتی رفتم اول راهنمایی یادمه...همه‌ لحظه‌هایی که توی باتلاق حرف زدن گیر می‌کردم رو یادمه. لکنت داشتم؛ خیلی شدید.

پدرم دبیر بود و  تقریباد همه‌ معلم‌هام می‌شناختنش. همین خودش شرایط رو سخت می‌کرد. از ادبیات، زبان و همه‌ درس‌های خوندنی متنفر بودم. از شب قبل، عزا می‌گرفتم. همه‌ این ساله‌ها شب‌ها و روزهایی که ادبیات و زبان انگلیسی داشتیم، عزادار بودم. وقتی قرار بود کلاس، از روی لیست حضور و غیاب یا جای نشستن بچه‌ها، درس اون روز رو بلند بلند بخونه، قلبم شروع می‌کرد به زدن! توی گوشم، روی گردنم، نوک انگشت‌هام، توی قفسه سینه‌م؛ انگار همه‌جای بدنم قلب داشتم. از صدا و فشارش دیوونه می‌شدم. وقتی نوبت می‌رسید به یه قدمی‌من، دیگه قلبم زیر زبونم می‌زد و نمی‌تونستم حرکات زبونم رو کنترل کنم. صدام در نمیومد. ثانیه‌ها می‌گذشتن و من هنوز درگیر تلفظ اولین حرف اولین کلمه بودم. فقط یه پاراگراف، بیش از ده دقیقه طول می‌کشید.

بیچاره معلم‌هام! نه می‌تونستن منو معاف کنن از خوندن و نه تحمل دیدن اون همه زجر توی روخونی، براشون راحت بود. از همه‌ هم‌کلاسی‌ها و معلم‌هام برای اون روزها ممنونم! دلم می‌خواد آلی رو ببینم و باهاش کلی حرف بزنم.»

نشر پرتقال کتاب «ماهی روی درخت» را در قالب ۲۵۱ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۳ هزار رتومان منتشر کرده است

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.