دات نت نیوک

اخبار

هنرمندان از باغ کتاب می گویند؛

دعوت شهروندان به دیدن گنجینه فرهنگی تهران

10 تیر 1396 21:04 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
دعوت شهروندان به دیدن گنجینه فرهنگی تهران

شیب ضلع غربی کتابخانه ملی را که پایین می روم، شیشه های ساختمان شیشه ای
در زل آفتاب اولین روزهای تیر ماهی، تیری می شوند به سوی آسمان و نظرها را به سمت خود می کشند و این آغازی ست برای به چشم آمدن زمین مسقف باغ کتاب تا هر بیننده ای را به درون خود بکشاند. باغی که برای اولین بار در کشورمان، نیازهای کودکان و نوجوانان را در دل خود جای داده است تا آن ها هم همچون کتاب قصه های کودکانه، شهری کوچک اما رویایی در دل شهر بزرگِ بزرگسالان داشته باشند. جمعی از هنرمندانی که در حوزه کودک و نوجوان بیش از ما قلم زده و تلاش کرده اند، برای مان از این مجموعه علمی- فرهنگی می گویند. 

باغ کتاب انگیزه بچه ها برای مطالعه را افزایش می دهد
داریوش فرضیایی با اشاره به اینکه باغ کتاب انگیزه بچه ها برای مطالعه را افزایش می دهد، اظهار داشت: بچه ها می توانند از این باغ میوه های خوب و مفیدی بچینند. میوه هایی که بتواند تفکرات آن ها را پالایش کند، آگاهی های آن ها را افزایش دهد و به نوعی باعث رشد و تکامل فکری و اجتماعی بچه ها شود. 
وی با اشاره به اینکه تاثیرات باغ کتاب در دراز مدت مشخص می شود، عنوان کرد: وقتی وارد باغ کتاب می شویم انبساط خاطر پیدا می کنیم و این از مهمترن مولفه های این مکان است. وسعت محیط، چیدمان، دکور و گستردگی منابع کتاب هایی که گردآوری شده است بسیار دل نواز است و با تبلیغات و ایجاد تسهیلات خاص برای مخاطبین می توان مردم را دعوت کرد تا برای اولین بار به باغ کتاب بیایند؛ چرا که هر کس یک بار به باغ کتاب بیاید به طور حتم باز می گردد. 
این مجری تلویزیون تصریح کرد: مهمترین چیزی که این روزها مردم فراموش کرده اند، غذای روح شان است و کتاب بهترین تفریح برای روح ماست. علاقه به مطالعه باید از کودکی در ما نهادینه شود. 
فرضیایی وجود مجموعه های علم کودک و نوجوان را از نقاط مثبت باغ کتاب دانست و افزود: مجموعه های علم مطالبی را که کودکان و نوجوانان در کتاب های درسی و غیر درسی مطالعه کرده اند را به صورت عملی و با بازی به آنها می آموزد. اگر بچه ها مطالبی را که مطالعه می کنند در محیط اطراف شان ببینند و با آن ارتباط برقرار کنند، موضوعات در ذهن شان ماندگار می شود. در واقع مطالبی را که تئوری آموخته اند در باغ کتاب تجربه می کنند و شاید این تجربه را جای دیگری نتوانند کسب کنند. 
وی با اشاره به اینکه بازی های علمی می تواند بچه ها را به سمت کتاب هدایت کند و سرانه مطالعه را افزایش دهد، گفت: مجموعه باغ کتاب وسعت خوبی دارد و در بچه ها ایجاد انگیزه می کند که به سمت کتاب ها بروند.  فراموش نکنیم که علم از کتاب می آید چرا که علما دانسته های شان را در کتاب ها جمع آوری می کنند. پس باید بچه ها را با کتاب آشتی دهیم و بچه ها بدانند عمو پورنگ کسانی که کتاب می خوانند را دوست دارد.  

جای باغ کتاب در کشور خالی بود
در ادامه این گزارش محمد مسلمی، کارگردان، بازیگر و نویسنده تلویزیون با اشاره به اینکه باغ کتاب مکان مناسبی برای کودکان و نوجوانان است ، اظهار داشت: جای این مجموعه در کشور خالی بود. البته هنوز در شهرهای دیگر چنین مجموعه ای برای کودکان و نوجوانان نداریم. 
وی باغ کتاب را مکانی بسیار مناسب از نظر علمی و فرهنگی دانست و افزود: مجموعه باغ کتاب به استانداردهای دنیا بسیار نزدیک است و اتفاقات بسیار جالبی برای کودکان و نوجوانان در این مجموعه رقم می خورد. آموختن علم از طریق بازی می تواند برای بچه ها بسیار جذاب باشد و طراحی ها و چیدمان های خوب باعث می شود بچه ها در این مجموعه از صبح تا شب خسته نشوند. 
این کارگردان، بازیگر و نویسنده تلویزیون با اشاره به اینکه تنوع برنامه ها به گونه ای ست که کودکان و نوجوانان با حضور مداوم هم خسته نمی شوند و مجموعه همیشه موارد جدیدی برای ارائه دارد، تصریح کرد: ای کاش مجموعه هایی نظیر باغ کتاب تهران را در دیگر شهرهای کشور هم داشته باشیم. در کشور ما به کودکان و نوجوانان کمتر پرداخته شده است. اگر بخواهیم جامعه بهتری داشته باشیم باید برای کودکان و نوجوانان سرمایه گذاری کنیم. خیلی وقت است فضای مناسبی که برای بچه ها کار کند، نداریم. در باغ کتاب پتانسیل هایی وجود دارد که کارهای خوبی برای بچه ها انجام می شود.
مسلمی عنوان کرد: باید بر فرهنگ کتابخوانی کار شود. بچه ها و بزرگترها باید با کتاب آشتی کنند و بدانند که  هیچ چیزی نمی تواند جای کتاب را بگیرد، اما اگر بر مباحث کتاب و فرهنگ کتابخوانی کار شود باغ کتاب می تواند موفق و شاهد استقبال خوبی باشد. 
وی با اشاره به اینکه در بدو از ورود انتظار دیدن چنین فروشگاه کتاب و امکاناتی را نداشته ام، افزود: انتظار داشتم با مکانی مثل کتابخانه مواجه شوم، اما باغ کتاب فراتر از یک کتابخانه و کتابفروشی ست. به مردم پیشنهاد می کنم یک بار به باغ کتاب سر بزنند. چون دیگر اینجا را فراموش نمی کنند. در باغ کتاب توجه خاصی به بچه ها شده است. پدر و مادر ها هم به دنبال این هستند که بدانند کجا برای بچه های شان یک اتفاق خاصی می افتد و می توانند اوقات شان را پر کنند. 
باغ کتاب گنج است
سارا روستاپور، دیگر مجری تلویزیون و بازیگر سینما باغ کتاب را یک گنج دانست و اظهار داشت: هر وقت بحث کتاب و کتابخوانی پیش می آید مطالعه و گوشه نشینی به ذهن می رسد که این رفتار برای بچه ها جذابیتی ندارد. ولی باغ کتاب، کتاب را ملموس کرده و در زندگی جاری قرار داده است. تا به حال در ایران و همچنین کشورهایی که رفته ام، چنین نمونه ای که تا این اندازه به بحث کتاب پرداخته باشد، ندیده ام.
وی ترکیب رنگ ها در باغ کتاب را فوق العاده خواند و عنوان کرد: ترکیب رنگ ها، دکوراسیون و فضای باز که اجازه می دهد شما اطراف را ببینید بسیار آرامش بخش است. آموختن علم در این مجموعه بسیار ساده است. مباحثی را که بچه ها سال های سال در کتاب ها فقط خوانده اند یا می خوانند را می توانند در این مجموعه ببینند و از نزدیک لمس کنند. از طرفی دیگر قرار گرفتن تمام خدمات در یک مجموعه جذابیت آن را افزایش می دهد. فوق العاده است که هر بچه ای حتی برای یک بار بتواند به باغ کتاب بیاید و این علوم را از نزدیک ببینند. 
مجری تلویزیون و بازیگر فیلم و سینما با اشاره به اینکه جلوه های بصری باغ کتاب در اتفاقاتی که تا کنون در شهر رخ داده بی سابقه است، گفت: خیلی خوب است که هر یک از اعضای خانواده می توانند در این مجموعه در کنار یکدیگر به علایق شان برسند. در واقع گردآوری مجموعه ای برای مطالعه، بازی، آموزش، سینما، تئاتر و حتی وجود رستوران های مخصوص کودک و بزرگسال بسیار جذاب است و وقتی باغ کتاب را ترک می کنیم وارد یک بوستان با فضایی مفرح می شویم.  
روستاپور مجسمه های جانمایی شده در باغ کتاب را یکی از جلوه های بسیار خوب بصری این مجموعه دانست و افزود: یکی از دلایل کاهش سرانه مطالعه این است که خانواده ها نمی توانند در خانه رسانه را مدیریت کنند. خانواده ها هنوز به سواد رسانه ای نرسیده اند. به همین دلیل تمام زمان بچه ها به دیدن تلویزیون و بازی با تلفن های همراه می گذرد و این یکی از تبعات کاهش مطالعه است. مطالعه فردی باعث شکل گیری تصویرهای مختلف در ذهن افراد می شود ولی ما به قدری به بچه ها تصویر داده ایم که آن ها دیگر دنبال مطالعه و تصویر سازی ذهنی نمی روند. اما باغ کتاب چیزی متفاوت از دنیای مجازی ست و می تواند بچه ها را به مطالعه ترغیب کند. اینجا مثل تلویزیون و دنیای رسانه نیست که بچه ها به طور صرف مخاطب باشند، بلکه خودشان می توانند تاثیرگذار باشند و این اتفاق خوبی ست. البته این اتفاقی ست که در تمام کشورها در آموزش و پرورش رخ می دهد. 
روستاپور از تمام پدرها و مادرها درخواست کرد فرزندان شان را به باغ کتاب بیاورند و عنوان کرد: وقتی داشتم وارد یک ساختمان با ظاهر شیشه و سیمان می شدم، انتظار دیدن یک دنیای رویایی در این سوی شیشه ها را نداشتم. چون چیزی که ما از کتابخانه در نظر داریم یک جای خشن است و شاید به این دلیل است که اشخاص به کتاب خواندن علاقه ای ندارند، ولی در چنین محیطی راحت تر می توانیم کتاب بخوانیم. ذهن باز تر است و آرامش بیشتری داریم. 
وی ادامه داد: باغ کتاب جایی ست که وقتی همراه با فرزندتان می آیید، تجربه های متفاوتی خواهید داشت. مکانی جدید، هیجان انگیز و دیدنی است و بچه تجربه های جدیدی کسب می کند. ای کاش نمونه این باغ در شهرهای دیگر هم ساخته شود و اگر از شهرهای دیگر برای بازدید به تهران می آیند دیدن باغ کتاب را از دست ندهند.  

باغ کتاب موفقیت های بزرگی در پیش دارد
و نعیمه نظام دوست، بازیگر سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه یک اتفاق نو و بزرگ در شهر تهران انجام شده است، اظهار داشت: باغ کتاب می تواند مردم را با کتاب آشتی دهد. مطالعه کردن خیلی وقت است فراموش شده و فقط مطالعه در زمینه تحصیل ماندگار شده است. ولی اینکه بچه ها می توانند در مجموعه های علمی باغ کتاب علوم را با بازی بیاموزند و بعد در فروشگاه ها کتاب های مرتبط را تهیه کنند، علاوه بر اینکه می تواند سرانه مطالعه را افزایش دهد در آن ها علاقه بسیاری برای درس خواندن ایجاد می کند. در مدارس امکانات بسیار اندک است و در سطح شهر هم چنین مجموعه ای را نداشته ایم که بچه ها بتوانند به طور عملی دروسی که می خوانند را تجربه کنند. 
وی افزود: اطمینان دارم اگر باغ کتاب به خوبی معرفی شود از شهرستان ها هم برای بازدید می آیند. آموزش و پرورش هم می تواند تورهای یک روزه و دو روزه برای بچه های شهرستان ها بگذارد تا آن ها هم بتوانند از این امکانات استفاده کنند. البته امیدوارم در شهرستان ها هم چنین مجموعه هایی را تدارک ببینند. 
این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: راه اندازی این مجموعه علمی- فرهنگی اتفاق بسیار بزرگی ست و احساس می کنم باغ کتاب عملکرد بسیار موفقی در پیش داشته باشد.  در کشور نیازمند چنین مجموعه های علمی-فرهنگی هستیم تا بتوانیم سرانه مطالعه را افزایش دهیم. در حال حاضر که شاهد چنین رویدادی در تهران هستیم، باید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم تا بچه ها بتوانند از این امکانات بهره مند شوند. 
نظام دوست خطاب به خانواده ها، گفت: پدرها و مادرها زمان بگذارند و بچه ها را به باغ کتاب بیاورند. امیدوارم مردم قدر این مجموعه را بدانند. این روزها تلفن های همراه فرصت خیلی چیزها را از ما گرفته است، ولی باغ کتاب باعث می شود از دنیای مجازی و اتفاقات ناخوشایند بیرون فاصله بگیریم. اینجا می توانیم کتاب بخوانیم و با آدم هایی سرگرم می شویم که برای مطالعه آمده اند و تعامل بزرگی بین آدم های فرهیخته شکل می گیرد. 

ویدئو
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.